IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Продължава ли Фед количественото затягане?

Централната банка спря свиването на баланса си, но инвестирането на средствата от падежиралите ипотечни книжа в ДЦК ще остави много рискове у пазара

13:54 | 22.08.19 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: gettyimages</em></p>

Снимка: gettyimages

Сигурно е неприятно за председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, когато президентът Доналд Тръмп го мъмри в Twitter - особено когато Тръмп настоява той да предприеме стъпки, които вече е предприел. Това изглежда се случи миналата седмица, когато президентът туитна, че Фед трябва да „спре нелепото си количествено затягане СЕГА!“ Ха! На заседанието на Комисията за открития пазар на Фед преди две седмици Пауъл и неговите колеги обявиха незабавното спиране на свиването на портфейла от активи на централната банка два месеца по-рано от очакваното. Сега обемът на този портфейл се стабилизира на ниво от около 3,6 трилиона долара.

Изглежда като че ли Тръмп моли Фед да прекрати количественото си затягане дважди, пише за Wall Street Journal Доналд Лъскин, главен инвестиционен директор на Trend Macrolytics.

Въпреки че Пауъл може да намери туитовете на Тръмп за досадни, президентът всъщност има нещо предвид в случая. Въпреки че размерът на баланса на Фед спря да се свива, количественото затягане продължава.

В действителност свиването е напът да продължи цяло поколение, "на автопилот", както неуместно се изрази Пауъл миналия декември.

Ключовото нещо, което трябва да се разбере относно баланса на Фед, е, че размерът има значение, но това не е единственото нещо, което е важно. Съставът на портфейла на Фед също има голямо значение. В бъдеще плановете на Фед означават, че количественото затягане ефективно ще продължи, дори при стабилен размер от 3,6 трилиона долара.

Съставът има значение, тъй като независимо от вида на ценните книжа, който Фед избере да притежава, той ще стане по-оскъден на пазара. Например, когато Фед купува обезпечени с ипотека ценни книжа, това освобождава пазара от необходимостта да поеме кредитния, матуритетния и погасителния риск. По време на ипотечната криза през 2008-2009 г. тези рискове - особено кредитния - бяха огромни и Фед направи страхотна услуга на ужасените пазари, като ги пое. Това позволи на пазарите да се „размразят” и след като кредиторите веднъж бяха освободени от рисковете на ипотечните книжа, те вече можеха да поемат други рискове, като например отпускане на нови заеми за стартиране на бизнес и създаване толкова необходимите работни места. Изглежда това сработи.

Само по този начин количественото облекчаване работи. То не е, и никога не е било, спускане на „хеликоптерни” пари. Като предоставя на инвеститорите с прекомерна склонност към риск възможност да поемат глътка въздух, Фед предотвратява порочния кръг от продажби „на пожар”. По този начин централната банка поддържа цените на активите без непременно да ги надува.

Последна актуализация: 19:13 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 11 rate down comment 3
дядя Вова
преди 4 години
Пилотите казват, по-добре да загубиш жена си, отколкото да загубиш скорост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 1
mick
преди 4 години
Значи ФЕД няма да надува балона, ами само ще го поддържа надут.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още